Pagina 1 van 1

Renovatie Isolatie

Geplaatst: 24 jun 2009, 14:56
door j.aukema
L.s.

Ik overweeg mijn (schuine) dak te isoleren, de huidige constructie is 18 mm geperste plaat met aan de buitenkant 2 cm isolatie van een (lijkt het) dichte celstructuur PU, en daarop zit een kartonachtige laag, hierop zit aan dus volgorde van binnen naar buiten:

- 18 mm spaan?(plaat)
- 20 mm PU? schuim
- papier/karton-achtige laag
- tengels en regels of hoe die latten ook maar heten (zeg maar panlatten oid)
- betonnen dakpannen

Dit geheel is 30 jaar oud.

Zoals u ziet ben ik maar een simpele werktuigbouwer die geen verstand heeft van bouwterminologie.

Nu heb ik begrepen dat als je vanaf de binnenkant isoleert (dan laat ik je een probleem kunt krijgen met de verschuiving van je dauwpunt, en je daardoor kans hebt dat het dauwpunt verschuift naar de verkeerde (binnen)kant van je constructie.
En omdat de buitenkant reeds geïsoleerd is, vraag ik me af of je dus zomaar met een volledig dampdichte laag kunt werken.

De opties die ik heb bekeken, zijn:

Vanuit binnen:

- Isover vario km folie (een klimaatafhankelijk membraan) wat afhankelijk van je relatieve vochtigheid de porien opent of sluit (dus 's-zomers kan je constructie uitdampen), hiermee is een R waarde te realiseren van ca 3,5.


Vanuit buiten:
- Laagjes van aluminumfolie die met heeeele hoge R waarden komen, echter zonder certificaat, die ik aan de buitenkant zou kunnen aanbrengen echter ik mis het bewijs dat die lagen daadwerkelijk werken, het voordeel is dat die laagjes slechts 5 mm zijn en dat ik dat dus aan de buitenkant kan aanbrengen onder de tengels/regels/panlatten, dus direct op de "oude" isolatie, hierbij kan mijn oude conctructie dus wel blijven "ademen" zonder dat mijn dak 10 cm hoger wordt.

- Gehele dak vervangen (dat betekent dat de dakgoten ook vervangen dienen te worden en mijn dak hoger wordt dan dat van de aangrenzende buurman (2O1kap)

Wie kan mij adviseren hoe dit aan te pakken, zonder dat er op lange termijn een vochtprobleem ontstaat, mijn streven is een R waarde > 3,5 te halen, en het liefst niet het gehele dak te vervangen daar mijn buurman in een andere levensfase zit als ik zal het moeilijk zijn hem te overtuigen van het vervangen van het dak (wat bij een 2o1 kap zal moeten)


M vr gr

Jaap

Re: Renovatie Isolatie

Geplaatst: 25 jun 2009, 07:42
door JantjeV8
Als ik het goed begrijp is jouw dakconstructie prima van binnenuit te isoleren.

Die Isover Vario is daar ook goed geschikt voor. De folie moet je dan aan de binnenzijde houden. Het dauwpunt ligt dan altijd ergens midden in het isolatiepakket. Uitdampen kan dan gewoon de goede kant, namenlijk naar boven/buiten. Maar eigenlijk, om het helemaal compleet te maken moet er OP de isolatie en ONDER de panlatten een waterkerende-dampOPEN folie worden aangebracht. Misschien dat je die ook van binnenuit kunt aanbrengen door eerst even de oude isolatielaag weg te nemen en daarna weer terug te plaatsen.

Met die folie laag ga je nog een situatie krijgen, immers er zal veel minder tocht op je zolder ontstaan. De folielaag wordt normaalgesproken keurig netjes afgeplakt waardoor je een kierdichting krijgt. Ook dat zul je als comfortabel ervaren.

Re: Renovatie Isolatie

Geplaatst: 25 jun 2009, 11:01
door j.aukema
Bedankt voor de tip, de schuimlaag zit van fabriekswege verlijmt op de spaanplaat

Re: Renovatie Isolatie

Geplaatst: 25 jun 2009, 14:02
door walter vaes
dus als ik het goed begrijp heb je een dampdicht onderdak (vezelplaat met pur erop = dampdicht)

best is dan om een dampscherm te gebruiken dat vocht kan opnemen en afgeven (intello+ van isoproc is het best, maar ook het duurst)
En ook isolatie die vochtbufferend is (isofloc, homatherm pavatex,...)

anders gaat ge misschien natte isolatie krijgen en bij glaswol, rotswol en andere niet vochtbufferende isolatie gaat dan de isolatiewaarde zakken!
En is er ook kans dat je vezelplaat gaat schimmelen !!

Re: Renovatie Isolatie

Geplaatst: 26 jun 2009, 08:16
door JantjeV8
Even voor de duidelijkheid: spaanplaat al dan niet met een PUR of PIR laag er op is NIET damp-dicht.
Het heeft wel damp-werende eigenschappen, maar niet volledig dampdicht.

Dampdichtheid van een product wordt aangeduid met mu-d (u met een krulletje naar beneden). Van dampdichte folies ligt die op 35.000 of hoger. Van spaanplaat zal hij ongeveer (niet nagezocht) op 10.000 liggen of zo.

Die spaanplaat zit er momenteel al 30 jaar, momenteel is er niks mis mee en dus zal die nog wel een tijdje mee gaan. Maar bedenk dat als je isolatie gaat toevoegen dat die plaat ineens in een heel ander klimaat terecht kan komen.

Nu is het wel zo dat de waterkerende damp-openfolie aan de buitenzijde als belangrijkste functie heeft om echte zichtbare waterdruppels niet in het isolatiepaket terecht te laten komen. Als je dakpannen goed aaneengesloten liggen en je dakhelling voldoende is zal er weinig aan druppels onder het pannendek terecht komen. Mogelijk dat er aan de onderzijde van de pannen nog wel eens condens ontstaat wat af kan druppelen en dan dus op de spaanplaat/isolatiepakket zal druppelen. Maar als de dakspouw onder de pannen door goed ventileert valt dat in de regel wel mee, meestal is het er kurk droog, anders zouden ook de panlatten binnen de kortste keren verrot zijn.

Re: Renovatie Isolatie

Geplaatst: 15 nov 2010, 19:28
door MichaelDB
Misschien zou je kunnen denken aan isolatie door middel van een isolatiesysteem? sesamstraat heeft bijvoorbeeld isolatieplaten voor daken, het is al helemaal afgewerkt en makkelijk te plaatsen. Verder ook al dampremmend en geluidswerend.