Pagina 1 van 2
nieuw huis hoe te verwarmen
Geplaatst: 08 jan 2015, 14:01
door Casper
Uitgangspunten, van ons huis dat gebouwd gaat worden in 2015
- optimaal noord zuid geplaatst huis
- goed geïsoleerd RC beneden 7,5 en boven verdieping 6
- 3 laag glas noord west en oost
- zuid 2 laag++ glas
- overstek voor schaduw op zuiden voor beide verdiepingen 1.2 meter
- vloerverwarming gehele huis
- opp. vlak huis 180 m2
- inhoud 450
- comfort altijd warmte (ook water) ook bij afwezigheid van meerdere dagen
- liefst tunnelkachel in keuken/kamer
- met daarmee warmtewisselaar en buffervat(technische ruimte aanwezig)
-energie via het dak lijkt me er ook bij passen
- hier 3 vragen
1.Is een accumulatiekachel geschikt in bovengenoemde opstelling, oververhit ik mijn huis niet?
of gebruik ik de kachel juist te weinig om het buffervat lekker warm te krijgen?
2.Wat is een goed back up systeem voor het buffervat?Dit laatste in de situatie, langere afwezigheid en tegelijk slecht weer.
3.En als het als antwoord op vraag twee een elektrisch systeem is ,heb ik dan meteen een hele hoge energie rekening?
Zie graag jullie reacties om verder te komen in dit woud van mogelijkheden,
groet Casper
p.s een palletketel is als alternatief ook niet geheel uit beeld , maar dan mis ik de sfeer van houtvuur in mijn huis.
Re: nieuw huis hoe te verwarmen
Geplaatst: 08 jan 2015, 14:54
door dormos
In een palletkachel kun je nog steeds vlammetjes zien, maar je moet dan wel de pallets kort zagen.
In een pelletkachel zie je inderdaad geen vlammen...
Groet,
Hans
Re: nieuw huis hoe te verwarmen
Geplaatst: 08 jan 2015, 15:04
door Pietje
Er zijn wel pelletkachels die met mooie vlammetjes branden, maar daar kan je meestal geen CV op aansluiten.
Re: nieuw huis hoe te verwarmen
Geplaatst: 08 jan 2015, 15:12
door ritsaert snijder
Casper welkom!
Een massakachel geeft maar weinig warmte. Als je hem wil doorstoken dan stook je hem stuk. Het vermogen is 2 tot 4 Kw. Dat betekent ook dat maar weinig warmte over blijft voor andere toepassingen.
Om te beoordelen of een massakachel genoeg warmte geeft is een warmteverliesberekening nodig.
Je overweegt om zonder cv te bouwen? Een mogelijkheid is ook een massakachel en een houtgestookt fornuis. Waarbij het fornuis ook werkt als kachel en voor het verwarmen van je SWW.
Re: nieuw huis hoe te verwarmen
Geplaatst: 08 jan 2015, 15:30
door Casper
Dank Ritsaert, de warmteverliesberekening zou ik kunnen laten maken maar dat moet ik even uitzetten.
Verder heeft natuurlijk een finnoven als je hem 1,5 uur stookt behoorlijk wat af te geven.
Maar of dit genoeg is voor de verwarming en het water gedurende een gehele dag vraag ik me af.
Keuze Rookgaswisselaar of wisselaar in de kachel is hierbij ook van invloed
volgende week meer over de berekening,
groet Casper
Re: nieuw huis hoe te verwarmen
Geplaatst: 08 jan 2015, 15:43
door JantjeV8
Met een Rc van >7 en triple glas moet je je meer gaan verdiepen in het koelen van de woning dan in het verwarmen.
In elk geval, bij dat soort waardes nog een houtvuurtje toevoegen zou een massakachel met heel laag vermogen een goede oplossing kunnen zijn. Maar dat ding stook je dan altijd te weinig om elke dag je boilertje op temperatuur te hebben. En omdat je vloerverwarming als hoofdverwarming hebt, die de woning permanent op temperatuur houdt, is het niet comfortabel als je daar een vuurtje voor de sfeer bij gaat stoken. Dat vuurtje geeft vrij direct zijn warmte af, terwijl je vloer de woning nog steeds op temperatuur heeft. Het wordt dan wel heel warm.
Ook voor langere afwezigheid zal het relatief eenvoudig zijn om de woning >16grC te houden. Een klein gas-cv keteltje die je vloerverwarming in die periode wat bij moet houden. Meer is het niet.
Gezien die hoge Rc's e.d. zal in die woning hooguit een gas-cv/combiketeltje van amper 20kW nodig zijn. Een epc en warmteverliesberekening zal je het juiste advies kunnen geven.
In plaats van dat gas-cvtje kun je ook een pelletketeltje neerzetten. Met een voorraadbunker kun je uitrekenen hoe lang je van huis weg mag blijven.
In elk geval, met zo'n zwaar geisoleerd huis lijkt het mij lastig om nog een sfeer-vuurtje fatsoenlijk te stoken.
Re: nieuw huis hoe te verwarmen
Geplaatst: 08 jan 2015, 17:15
door ritsaert snijder
Hmm, het is maar de vraag wat de gemiddelde R waarde is. Maar goed..en hoe hoger de R-waarde hoe moeilijker het is om die daadwerkelijk te realiseren (koudebruggen, deuren, veel ramen). Het hangt ook af van de opbouw van het huis (omdat er boven een andere waarde wordt nagestreefd).
Een stookbeurt in een Finoven betekent het stoken van 10 kilo hout per dag (dat is een stevige stook). Dat is 40 kWh. Dat geeft een vermogen van 1,7 kW (40 kWh gedeeld door 24 uur). Als je twee keer stookt zit je aan zijn grens en heb je 3,4 kW. Een warmte verlies berekening of inschatting moet uitsluiten of dat voldoende is.
Re: nieuw huis hoe te verwarmen
Geplaatst: 08 jan 2015, 19:14
door JantjeV8
ritsaert snijder schreef:Hmm, het is maar de vraag wat de gemiddelde R waarde is. Maar goed..en hoe hoger de R-waarde hoe moeilijker het is om die daadwerkelijk te realiseren (koudebruggen, deuren, veel ramen). Het hangt ook af van de opbouw van het huis (omdat er boven een andere waarde wordt nagestreefd).
Weet ik, maar vooralsnog staat het wel in de tekst van de TS.
Re: nieuw huis hoe te verwarmen
Geplaatst: 08 jan 2015, 19:29
door Casper
Dank voor de reacties tot nu toe, zeker de kleine backup pelletkachel is een nieuwe optie.
zoals ik al eerder melde eerst kijken wat het verlies aan warmte gaat worden.
Ik laat hierbij even weten dat zo'n forum voor mij totaal nieuw is , het bevalt me zeker.
groet Casper
Re: nieuw huis hoe te verwarmen
Geplaatst: 08 jan 2015, 19:34
door pelletpower
Pelletkacheltje 11 kW is wel te vinden, met verdeling 75 cv, 25% ruimte.
Re: nieuw huis hoe te verwarmen
Geplaatst: 08 jan 2015, 21:11
door ritsaert snijder
Casper,
Ik streef zelf naar duurzaam, low-tech en zelf gemaakt. Dat betekent geen of heel weinig storingen, de storingen kan je zelf verhelpen en beperkt onderhoud wat je zelf kan doen. Pelletkachels, buffers, schema's betekenen veel techniek. Heb je die techniek echt nodig?
Re: nieuw huis hoe te verwarmen
Geplaatst: 08 jan 2015, 22:05
door Casper
Ritsaert , ik denk dat we verschillen maar ben zelf ook benieuwd wat uiteindelijk mijn (onze)
keus gaat worden.
Ik heb diverse systemen bekeken van speksteen tot pallet cv met zonneboilers en heb de indruk dat er in bijvoorbeeld landen als Oostenrijk en Finland toch prachtige systemen gemaakt zijn.
De investering in welk warmtesysteem dan ook kent vele aspecten die het onderzoek zeker waard zijn.
groet Casper
Re: nieuw huis hoe te verwarmen
Geplaatst: 08 jan 2015, 23:46
door ritsaert snijder
@ Casper
We verschillen gelukkig allemaal...maar toen ik in 2009/2010 begon met het denken aan mijn installatie wilde ik ik ook een houtkachel met een cv systeem. Ik ben ook helemaal niet vies van techniek. Het kan zijn dat we verschillen...of dat we andere uitgangspunten hebben...of voortschrijdend inzicht...
@ Jantje
TS geeft aan
goed geïsoleerd RC beneden 7,5 en boven verdieping 6
. Jij schreef een RC van >7. Maakt niet zo veel uit; en we zijn het er denk ik over eens dat je het werkelijke warmteverlies goed moet proberen te benaderen om een goede opzet te maken voor de verwarming.
Re: nieuw huis hoe te verwarmen
Geplaatst: 09 jan 2015, 10:30
door JantjeV8
Ha Rits,
Ik meen uit de TS-tekst te begrijpen dat de benedenverdieping een Rc van 7,5 moet gaan halen, zoals ik schreef dus >7.
Uit jouw reactie meen ik op te maken dat je bedoeld dat de Rc beneden de 7,5 gaat komen, dus niet de benedenverdieping maar de Rc onder de 7,5. Andere klemtoon.
In elk geval, met dat soort Rc's en zware beglazing is verwarming niet meer de hoofdzaak van het installatieontwerp. De aanwezige verlichting, aanwezige personen, kookgelegenheid, apparatuur etc. in de woning zorgt al voor voldoende verwarming. Het gaat dan veel meer over de fijne aansturing: je wilt de warmte op het juiste moment ervaren. En daar zal een verwarmingssysteem moeten zorgen. In ogenschouw nemende dat met de genoemde isolatieprestaties de warmte ontzettend lang zal blijven hangen. Een sfeervuurtje zal voor hoge piektemperaturen gaan zorgen.
Vergelijk het maar met de gemiddelde oude woning, matige en zelfs slechte isolatiewaarde (kierdichtingen), kacheltje in de woonkamer van 7kW en toch 24grC in de woonkamer zodat de deur naar de hal open gezet gaat worden. Laat staan dat je een vuurtje stookt in een heeeel (Rc boven de 7 is dat) erg goed ingepakt huis.
Ook om in de ontwikkeling mee te nemen: Welke kachel (hout, gas, pellets, anders) je ook stookt, huizen met dat soort isolatiewaarden zullen een apart aanzuigkanaal moeten verkrijgen voor de verbrandingslucht.
Re: nieuw huis hoe te verwarmen
Geplaatst: 09 jan 2015, 12:20
door Casper
Jan bedankt voor je reactie, oververhitting van dit huis zal snel aan de orde zijn.Waarschijnlijk is de vloerverwarming alleen al voldoende, en moet ik een pallet cv alleen het werk laten doen. Dit is niet meteen de eindconclusie, misschien is het vuurtje
in huis te veel van het goede.
Word vervolgt .
Casper