Pagina 1 van 1
Broodbakoven met "rocket aandrijving"
Geplaatst: 05 feb 2013, 22:51
door dirkst
We zijn al een tijd de rocket technologie aan het volgen en hebben hier en daar al zelf enkele experimenten uitgevoerd. De eenvoud en efficiëntie zijn verbluffend. Een aantal maanden terug hebben we workshopsgewijs een rocket kookfornuis gebouwd, waar we dagelijks op koken, in bakken en ons huis mee verwarmen (foto's vind je terug op de site
http://www.boskanter.be. Ervoor bakten we ons brood in een aftandse sint-pietersoven, die een vreselijk onefficiënte verbranding gaf en vooral veel rook genereerde. We keken al uit naar ander systeem, maar we zouden liefst hoofdzakelijk sparrehout stoken, en liefst zo efficient mogelijk.
Zijn er al mensen die ervaring hebben met broodovens (voor minstens een 12 tal grote broden) gekoppeld aan rocketstoves, ik denk dan aan de combinatie met een leemoven of een oude broodoven.
Zijn er ook ervaringen met het gebruik van zuivere klei als wortel voor vuurvaste stenen?
Re: broodbakoven met "rocket aandrijving"
Geplaatst: 06 feb 2013, 10:57
door ritsaert snijder
Dirkst,
Welkom op het ecologieforum!
Leuke site, ik zag alleen zo snel geen oven.
Maakt niet uit.
Ik heb nog even gekeken en de foto's van het rocket experiment bekeken. Dat ziet er uit als een Ianto Evans model? Hier is veel pionerswerkgedaan door Peter van der Berg. Dat heeft geresulteerd in een verder ontwikkelde rockett (is wat leeswerk). Maar het ding werkt echt briljant en heel schoon. Die rockett is de basis voor mijn opstelling. Zie
http://www.ecologieforum.eu/viewtopic.php?f=3&t=2467
Ik heb een pizzaoven gebouwd op basis van een rocket batch 314 (dus die is twee keer zo groot als de 177). Zie voor een schets
http://www.ecologieforum.eu/viewtopic.p ... ven#p39342.
Ik bak er ook brood in. maar als het moet jaag ik de oven in 1 1/2 uur naar de 500 graden. Dus een grote oven voor twaalf brodenop 200 / 250 graden moet ook makkelijk kunnen. Het is een white oven, dus je kan na opwarming gelijk bakken. Het is wel een houteter. Maar hij stookt zeer schoon, ook met wat minder net hout. Door zijn formaat kunnen de minder courante brokken hout (met veel spijker bijvoorbeeld) er zo in. Sparrehout is geen probleem. Als je hem binnen bouwt geeft de oven ook nog veel warmte. Wat bedoel je met een combinatie met een leemoven?
Je bedoelt het metsen van vuurvaste stenen met klei. Daar zijn wel wat recepten voor. Ik gebruik zelf chamotteklei. Zoek eens op Hottglas.
succes!
Ritsaert
Re: broodbakoven met "rocket aandrijving"
Geplaatst: 06 feb 2013, 11:18
door benthuis
Ik heb de foto's van de bouw van het fornuis wel bekeken toen. (dacht ik)
Zou voor ons projectje met fornuis misschien leuk zijn ter inspiratie/lering om ze te bekijken.
Heb geprobeerd een account te maken op jullie website, maar helaas een foutmelding.
Zowiezo zijn de combinaties opstellingen van Jorus Pouls erg aantrekkelijk!
Heb verder geen inbreng in je vraag, maar ik denk dat het een wens is waar meer mensen/groepen wat mee zouden kunnen!
Op een efficiente manier goed brood bakken (dus veel tegelijk) staat denk ik op veel lijstjes.
Suc6
Re: broodbakoven met "rocket aandrijving"
Geplaatst: 06 feb 2013, 12:26
door Albert van WdJ
Voor een rocket-broodbakoven kijk je op
http://www.aprovecho.org/lab/index.php
Kijk onder tabblad publications en media. En dan 'Research library'.
Daar staan complete plannen.
Er moet er ook één tussen staan van een broodbakoven.
Albert
Re: Broodbakoven met "rocket aandrijving"
Geplaatst: 06 feb 2013, 12:45
door benthuis
Damn, ik maar zoeken op de pagina van Aprovecho, wist zeker dat ik m gezien had!
Mooi dat jij m wist te staan Albert
Re: Broodbakoven met "rocket aandrijving"
Geplaatst: 06 feb 2013, 15:16
door dirkst
dank voor de tips, ik ga de info eens deftig doorsnuisteren.
@ritsaert: je moet even op de blog kijken voor een foto. Merk ook op dat het oventje heel klein is, we bakken er quasi dagelijks minibroodjes (pistolets) in.
@benthuis: een account aanmaken lukt idd niet, je kan enkel inschrijven op de nieuwsbrief
We hebben enkele aanpassingen doorgevoerd aan het concept van joris. We hebben de riser uitgevoerd met lichtgewicht isolerende vuurvaste stenen ipv de zware chamottestenen, kwestie van een ideale verbranding te bekomen. Achteraf bekeken zou ik nog een aantal dingen anders gedaan hebben, maar we hebben er veel uit geleerd.
Onze oude aftandse oven kan je zien op
http://www.boskanter.be/index.php/probe ... roodbakken
Ik zag enkele weken geleden een houtoven voor 22 grote broden met 4,5 kg houtverbruik. De houtverbranding was niet echt fameus, maar het verbruik was dus wel superlaag.
Ik dacht om een leemoven (of klei-oven, als je eens zoekt op clay oven zie je wel wat ik bedoel) te maken en te stoken via een rocket. De leem zou moeten dienen als massa die de warmte kan opnemen onder de vorm van een bell. Ik zou eigenlijk ook eens willen proberen om een rocket aan te sluiten op de huidige oven, maar ik weet niet of dat nog haalbaar is.
Re: Broodbakoven met "rocket aandrijving"
Geplaatst: 06 feb 2013, 15:46
door peterberg
dirkst schreef:We hebben enkele aanpassingen doorgevoerd aan het concept van joris. We hebben de riser uitgevoerd met lichtgewicht isolerende vuurvaste stenen ipv de zware chamottestenen, kwestie van een ideale verbranding te bekomen. Achteraf bekeken zou ik nog een aantal dingen anders gedaan hebben, maar we hebben er veel uit geleerd.
De riser uitvoeren in isolerende stenen is een goed idee. De doorsnede van de riser rond of achtkantig werkt nog een slag beter dan de vierkante. Joris houdt zich wat de batch box rocket betreft nauwkeurig aan de uitkomsten van mijn experimenteer drift heb ik gemerkt. Wijzigingen zijn een moeilijk probleem, de vuurkamer en riser zijn zo kritisch dat het al gauw slechter gaat in plaats van beter.
Re: Broodbakoven met "rocket aandrijving"
Geplaatst: 06 feb 2013, 16:18
door ritsaert snijder
Dirkst,
Ik zag eerst wat onduidelijke foto's op de site, maar dat was een ander model rocket?
Ik heb mijn oven gebouwd in een bell van een grote rocket (dus dat is het model wat twee keer zo groot is als jullie gebruiken in het fornuis?). Die bell met leem maken is niet moeilijk. Maar zelf een grote bakoven maken is niet gemakkelijk met de hoge temperaturen.
Ritsaert
Re: Broodbakoven met "rocket aandrijving"
Geplaatst: 14 feb 2013, 03:09
door docbb
OK wordt het in Japanners geschreven, maar google is hij niet onze beste internet vriend?
een Japanse "rocket stove" en
"four à gueulard" (en français dans le texte)
klikken hier
Ook in frans
Nog in frans (pdf)