Pagina 1 van 2

wasbolletjes in stucwerk

Geplaatst: 02 okt 2012, 21:41
door Erikvr
Een aantal jaren geleden heb ik een veelbelovend artikel gelezen over een nieuw soort binnenstucwerk dat klein bolletjes was bevat. Stucwerk van 2 cm dik zou dezelfde warmtekarakteristiek hebben als een muur van 50 cm dik.
Hierbij gaat men uit van de energieopname/afgifte van de wasbolletjes in de fase van vast naar vloeibaar en vice-versa. Hierbij heeft het smeltpunt een hogere temperatuur dan het stollingspunt.
De wasbolletjes zijn zo samengesteld dat ze bij ca 22 graden gaan smelten. Het smelten kost behoorlijk veel energie en onttrekt die via de muur aan de omgeving. Omgekeerd zullen de wasbolletjes bij ca 20 graden gaan stollen. Deze overgang van vast naar vloeibaar levert warmte op en wordt dan geleidelijk aan de muur afgestaan.
De energie wordt eigenlijk in de zomer aan de wasbolletjes toegevoegd, om bij koudere jaargetijden weer geleidelijk te worden onttrokken.

Helaas nooit meer iets van gehoord, terwijl het toch best een leuk principe is. Weet iemand er meer van?

groeten
Erik

Re: wasbolletjes in stucwerk

Geplaatst: 02 okt 2012, 22:16
door le_pilaf
hallo erik.

de wasboletjes waar jij het over heb zijn PCM ?: phase change material = faseovergangmateriaal.
google hier op dan kom je veel toepassingen tegen.

suc6 frank.

Re: wasbolletjes in stucwerk

Geplaatst: 03 okt 2012, 07:33
door Dutch John
Om een muur een tijdje op 22 graden te houden, zul je muurverwarming nodig hebben. Niet iedereen heeft dat. En als er eenmaal muurverwarming ligt, dan kun je die beter continu zijn werk laten doen, tenzij je passieve zonne-energie op wilt slaan. Nog zeldzamer.

Groet,
DJ

Re: wasbolletjes in stucwerk

Geplaatst: 03 okt 2012, 08:30
door deleted
Dutch John schreef: tenzij je passieve zonne-energie op wilt slaan. Nog zeldzamer.
Dat is een uitspraak die me aan Fischer, Meier en consoorten doet denken.
Die stellen namelijk dat elke volle muur (vanaf een redelijke dikte, >35cm) dat doet.
Dan is het natuurlijk helemaal zo zeldzaam niet meer.

G

Re: wasbolletjes in stucwerk

Geplaatst: 03 okt 2012, 09:18
door Erikvr
PCM wordt inderdaad al toegepast toegepast door BASF zie ik nu.
wordt hoofdzakelijk gebruikt om in de zomer de temperatuur niet te hoog laten oplopen in nieuwbouwwoningen.

Re: wasbolletjes in stucwerk

Geplaatst: 03 okt 2012, 11:03
door Dutch John
G,

Dikke binnenmuren zijn inderdaad niet zeldzaam. Maar om er middels passieve zonne-energie warmte in op te slaan is weer wel zeldzaam. Grote glaspartijen op het zuiden zijn dan nodig. Of een dak vol collectoren of heat-pipes.

Groet,
DJ

Re: wasbolletjes in stucwerk

Geplaatst: 03 okt 2012, 11:06
door deleted
Dj,

Bovengenoemde personen hadden het over dikke buitenmuren.

G

Re: wasbolletjes in stucwerk

Geplaatst: 03 okt 2012, 13:15
door Erikvr
In hoeverre is Phase Change Material eigenlijk geschikt als warmtebuffer in een CV houtkachel?
Ik kan me voorstellen dat een buffervat gevuld met vet meer capaciteit heeft door gebruik te maken van het smelten/stollen dan een vergelijkbaar vat gevuld met water.

Re: wasbolletjes in stucwerk

Geplaatst: 03 okt 2012, 23:50
door deleted
Erik,

Dat laatste lijkt me niks te worden.
want:
1. Een Buffervat is een gesloten en geïsoleerd systeem en de op- en ontlaadfases gaan dan per cyclus gepaard met een stolling en een smelting. Die twee heffen elkaar dus helemaal op omdat ze precies evenveel energie/warmte kosten als opbrengen. Daar is dus netto geen winst aan.
2. Bij een muur die opwarmt krijg je (volgens deze theorie)op een bepaald moment een smelting, die de muur afkoelt. Dit is iets dat je wel wilt op een warme zomerdag (of het ook zo gaat werken in de praktijk laat ik in het midden).
Andersom als de muur teveel afkoelt, krijgt hij ook nog even een boost door de energie/warmte die vrij komt als de olie stolt. Maw dit is een effect dat nuttig is voor een systeem dat je nauwlettend tussen een bepaalde boven- en ondergrens wil houden. In buffers echter sla je meestal juist zoveel mogelijk warmte (of koude) op om te kunnen inzetten wanneer nodig. Het is niet de buffer zelf die van belang is/ die stabiel gehouden moet worden. De buffer wil je juist zo maximaal mogelijk kunnen laden en ontladen. Daar wil je geen zelfregelende aftoppingen naar boven en onderwaarde !

G

Re: wasbolletjes in stucwerk

Geplaatst: 06 okt 2012, 22:57
door Pietje
Gandalf schreef:1. Een Buffervat is een gesloten en geïsoleerd systeem en de op- en ontlaadfases gaan dan per cyclus gepaard met een stolling en een smelting. Die twee heffen elkaar dus helemaal op omdat ze precies evenveel energie/warmte kosten als opbrengen. Daar is dus netto geen winst aan.
Het klopt dat de buffering geen energie "oplevert", dat zou ook in strijd zijn met de thermische hoofdwet. Maar je kan op deze manier veel meer warmte opslaan en vrij laten komen per liter buffer.

Overigens verwacht ik er niet veel van, want gestold vet isoleert goed.. Bij het afvoeren van warmte uit het buffervat zal het rendement van de buffering enorm achteruit gaan door een dikke schil gestold vet rond de spiralen...

Voor woonkamers zou het kunnen werken als de temperaturen overdag veel hoger zijn dan de 22 graden, en 's nachts veel lager dan 20 graden.

Re: wasbolletjes in stucwerk

Geplaatst: 07 okt 2012, 00:40
door tiho
In het onderzoek waren de muren aan de buitenzijde ingepakt met 20! cm xps.

Re: wasbolletjes in stucwerk

Geplaatst: 07 okt 2012, 09:44
door le_pilaf
@pietje
Overigens verwacht ik er niet veel van, want gestold vet isoleert goed.. Bij het afvoeren van warmte uit het buffervat zal het rendement van de buffering enorm achteruit gaan door een dikke schil gestold vet rond de spiralen...
Deze buffer is anders opgebouwd dan een traditionele buffer de PCM ‘s zijn geplaats in een noppen folie waar het water langs stroomt waardoor je een heel groot oppervlakt heb waar de warmte overdracht plaats kan vinden.

Groet frank.

Re: wasbolletjes in stucwerk

Geplaatst: 07 okt 2012, 16:08
door tiho

Re: wasbolletjes in stucwerk

Geplaatst: 07 okt 2012, 21:38
door Pietje
le_pilaf schreef:Deze buffer is anders opgebouwd dan een traditionele buffer de PCM ‘s zijn geplaats in een noppen folie waar het water langs stroomt waardoor je een heel groot oppervlakt heb waar de warmte overdracht plaats kan vinden.

Groet frank.
Is met deze opbouw de buffer compacter geworden dan een gewone waterbuffer?

Re: wasbolletjes in stucwerk

Geplaatst: 07 okt 2012, 23:18
door deleted
Pietje en Le_pilaf,

Over welke buffer hebben jullie het ? De link van BASF heeft het toch enkel over die bolletjes in stucwerk ?

G