Dag Cp,
Mijn rijkdom op het gebied van het waterzijdige groeit maar langzaam!
Chicken Power schreef:
CP; Ik stel vast dat je nog geen transmissieberekening hebt, die gaat komen naar ik begreep.
Ritsaert; Ja dat had ik al eerder verteld...ik ben er zelf een aan het maken. Maar dan wel uitgebreid met alles. Ik begreep dat je zo een bureau ook aan het rekenen kan zetten maar dat je dan alle gegevens toch moet aanreiken anders betaal je de hoofdprijs. Maar nu worden wat mij betreft ook de tijdelijk woning (varkenskot) en de schuur er bij getrokken (moet ik gaan bedenken hoe dat wordt). Valt me een beetje tegen. Gewoon even afmaken.
Chicken Power schreef:
Cp; Dat moet altijd 'slag 1' worden. Dan weten we in grootheden waar het echt overgaat.
'Slag 2' is wat het opwekkende systeem gaat worden. Uit de andere draden heb ik begrepen dat je voor de opwekking zoveel mogelijk over wilt op houtstook, met twee toestellen, een in huis (massakachel) en een in de schuur (a la dubbele rookgasstolp). Deze gecombineerd op een watersysteem met buffer en als back-up aangevuld met een CV ketel op aardgas.
Ritsaert; Ja, in de tijdelijke wonig staat nog een gietijzeren kachel te loeien (hier tegenover me). Heeft ook emotionele waarde, maar daar heeft het milieu niets aan...
Chicken Power schreef:
Cp; Onbekend is nog wat de stook- discipline en vooral -frequentie binnen die huishouding kan zijn. Dat is 'slag 3'.
Ritsaert; Daar zal ik een eerste poging toe doen.
Twee volwassenen, twee meiden van 7 en 9 en een zoon (grote houtstookfan) van 11
In het nieuwe huis denk ik aan;
Werkdagtemperatuur 17 (van 9 tot17)
Ochtend (7 tot 19 graden en avond (17 tot 23) 19,5
Nacht minimaal 17 graden
Daarnaast hebben we dan de tijdelijke woning die we dan gaan herbestemmen. Vorstvrij kunnen houden met de mogelijkheid tot volledig verwarmen. Er zit een installatie in met een inmiddels 2 jaar oude Remeha en een Morso (kleintje) houtkachel.
Stoken
Finoven normaal alleen 1 keer tussen 17 en 21 uur (10 kilo hout), onder de 8 graden ook in de ochtend (8.00 uur 9 a 10 kilo hout)
Schuurfin-cv-oven, eenmaal ochtend, twee keer in de avond indien nodig in de avond doorstoken
De vrouwen douchen om de dag (dat valt dus mee) en de mannnen wat minder

met douchewarmtewisselaar en waterbespaarder.
Chicken Power schreef:
Cp; Naar het afnemende systeem is mij duidelijk dat dit overwegend tot uitsluitend een LTV in vloer- en muurverwarming zal zijn. I.q. 'slag 4'.
Ritsaert; Ja alleen LTV
Chicken Power schreef:
Cp; Tussen de regels door wordt duidelijk dat hier al aan een buffer gedacht wordt, hetgeen eigenlijk al een noodzaak bij een LTV en houtstook is. Immers, het grootste gedeelte van de houtkachels werkt het schoonst en het efficiëntst bij maximum vermogen. Daarom is de afvlakking tussen opbrengst en afname middels een buffer een voor de hand liggende keuze.
Ritsaert: Ja ik had er geen oren naar omdat anders dit schip wel eens kan gaan zinken, dat blokje steen in huis weegt al 4000 kilo. Maar als je de buffer zelf laat zinken, met flexibiliteit in de leidngen dan moet je een eind kunnen komen. Maar die buffer wil ik wel in de hooiberg (dat wordt een zitplek, lekker uit de zon...)
Chicken Power schreef:
Cp;-je gebruikt nu de top van je buffer niet, want die kan nergens naar toe.
Ritsaert; Dan maak ik hem toch platter maar dan zit met het warme...laat maar gezien je tweede opmerking
Chicken Power schreef:
Cp;-essentie is van een buffer is dat je daar energie van een hoger niveau in opslaat, die voor gebruik ‘afgeslapt’ wordt.
Ritsaert; die komt goed binnen
Chicken Power schreef:Cp; Een buffer met een temperatuursniveau die kort bij de gebruikstemperatuur ligt, wordt onmetelijk groot, even als de verliezen die daarbij horen.
Ritsaert; Is echt goed geland.
Chicken Power schreef:Cp;Daarbij komt nog is, dat de in huis geplaatste massakachel geen water van een temperatuur levert, die bufferen interessant maakt. En daarbij is het vermogen ook nog zo klein, dat die het best direct ter afdekking van de warmteverliezen in de VV / MV aangewent kan worden.
Ritsaert; Nee dat vermogen is beperkt.
Chicken Power schreef:Cp;Uiteraard kan dit systeem wel weer ondersteunt worden vanuit een buffer die op een hoger temperatuursniveau aangevuld wordt door de kachel in de schuur, die met hogere temperaturen werkt.
Ritsaert; Ja dat vind ik een hele belangrijke. We kunnen de benodigde houtaanvoer aan en willen veel op hout stoken. En dan moet die kachel in de schuur een pittige rol gaan spelen. En anders dan bij een massakachel kan je warmte blijven afnemen, ik bedoel je kunt het ding ook doorstoken.
Oke,allemaal duidelijk, wat vond je van de dhz-verdelers - met een zoneverdeling als knip in de verdelers?
Maar ik ga nu eerst verder met stap 1.
Super bedankt!
Ritsaert