Pagina 1 van 1
Hr kachel met convectie en straling
Geplaatst: 17 jan 2010, 22:00
door Wout
Wij zijn op zoek naar een geschikte kachel, onze voorkeur gaat uit naar stralingswarmte.
De te verwarmen ruimte is: living 6 x 10 m, keuken 3 x 4 m en bureel 3 x 4 m, doorlopende plaatsen, tussen de keuken en het bureel zit een open trap naar boven. De schouw staat tegen de korte zijde van de living. Ons huis is gewoon geïsoleerd.
Wij zijn al eens gaan kijken naar speksteenkachels, maar die werden ons door sommige verdelers afgeraden, te weinig geïsoleerd , grote delen van de ruimte te ver verwijderd van de kachel, geen opstijgende warmte naar boven, het gewicht vraagt ook de nodige aanpassingen en de prijs is te hoog om risico's te nemen.
Enfin nu zoeken wij een tussenoplossing, een HR kachel die genoeg stralingswarmte geeft maar ook voldoende convectie om heel de ruimte te verwarmen en boven ook de koude weg te houden. Wij zien de kachel als hoofdverwarming en de CV met vloerverwarming om bij te springen indien nodig.
Momenteel hebben wij een Vermont Vigilant staan ( 10 - 14.5 kw), een goede stoof uit de jaren 70 maar nu aan het barsten.
Wout
Re: Hr kachel met convectie en straling
Geplaatst: 18 jan 2010, 17:41
door gdelea
als je het met die vermont warm kan krijgen zou je eens kunnen kijken naar altech speksteenkachels ongeveer gelijk van grote , gewicht en capaciteit,krijgt het op afstand makkelijker warm als de kachel die je nu hebt.en ook nog een beetje betaalbaar ,ongeveer gelijk aan een nieuwe vermont.
Re: Hr kachel met convectie en straling
Geplaatst: 18 jan 2010, 18:39
door Pigion
Ik denk dat je een schaap met 5 poten zoekt. Om geschakelde ruimtes te verwarmnen heb je eigenlijk een kachel nodig met een warmtewisselaar voor CV water. Als alternatief zou je kunnen denken aan een gemeteselde kachel, een FinOven of GrundOven. Beiden kunnen ook uitgerust worden met warmtewisselaars. Je krijgt dan verwarmingsbronnen met zeer goede verbranding, zuinig met hout en duurzaam. Een FinOven kaneen halfsteens muur redelijk aanstralen, mits niet op te grote afstand. De muur geeft dan de warmte weer door aan de achterliggende ruimte. Alls hangt natuurlijk ook af van de beschikbare ruimte voor een kachel.
Als je echt veel stookt, blijf dan ver weg van kachels met plaatijzeren deuren etc. Goedkoop te fabriceren, doch je krijgt problemen met scheeftrekken door de warmte.
Pigion
Re: Hr kachel met convectie en straling
Geplaatst: 18 jan 2010, 19:31
door Wout
Gdelia, Bedankt, ik zal eens bij Altech gaan kijken.
Pigion, De ruimtes liggen niet achter elkaar, maar naast elkaar, in feite een ruimte van 10 x 9 m die opgedeeld is.
Schets benedenverdieping.JPG
Wout
Re: Hr kachel met convectie en straling
Geplaatst: 18 jan 2010, 22:38
door Pigion
@Wout,
Ik heb de indeling gezien en m.i. zal een gemetstelde FinOven of GrundOven zeer goed voldoen. Beide hebben als voordeel geen geconcentreerde warmte af te geven doch door hun grote opp. een heerlijk zachte warmte-straling, welke ook andere ruimtes "aanstraalt".
Pigion
Re: Hr kachel met convectie en straling
Geplaatst: 21 jan 2010, 20:13
door Wout
Pigion,
Ik ben langs enkele kachelwinkels in de buurt geweest en daar spraken ze van Ortner, Brunner of Olsberg, in combinatie met vuurstenen luchtkanelen en een buitenwand al dan niet met luchtroosters. Deze kachels zijn hol. Ik moet nog een afspraak maken om een deftige uitleg te krijgen.
Wout
Re: Hr kachel met convectie en straling
Geplaatst: 22 jan 2010, 11:32
door gdelea
die kachels zijn meer convectie als stralingskachels.
Re: Hr kachel met convectie en straling
Geplaatst: 23 jan 2010, 11:45
door Wout
Hoe ver gaat de straling van een finoven?
Als we de vuurplaats in de hoek zetten en via een warme bank naar de schouw gaan komt er meer van de ruimtes in het zicht van de kachel. In de hoek kan het gewicht beter opgevangen worden en zo vergroten we het oppervlak.
Zo'n holle tegelkachel geeft meer convectie dan straling hoe zit dat met het rendement/verbruik ?
Soms heb ik de indruk dat hier continu moet in gestookt worden, zoals een gewone stoof.
Misschien hebben we wel wat convectie nodig om de warmte ook naar boven te krijgen?
De luchtroosters kunnen afgesloten worden naar behoefte. De holtes kunnen misschien ook deels gevuld worden met accumulatiestenen?
Wout
Re: Hr kachel met convectie en straling
Geplaatst: 23 jan 2010, 13:52
door Pigion
Ik adviseer je steerk om eens met Fetze in Friesland te gaan praten. Ik heb veel vertrouwen in zijn ontwerpen. Om de ruimtes "uit het zicht" beter warm te houden, kan je ook denken aan een hypocausten systeem.
Als je via de kruipruimte een koker van ca. dia. 150 mm zou kunnen leggen, dan gaat het nog beter.
In zuid-Nedreland is zeker een vertegenwoordiger van Tigchelaar. Praat daar eens, of ga anders op reis naar Friesland (afspraak maken).
Pigion
Re: Hr kachel met convectie en straling
Geplaatst: 23 jan 2010, 14:36
door gdelea
pigion, dat zal dan een behoorlijke kachel moeten worden om ongeveer 210m3 warm te stoken.en de prijs zal er ook niet om.liegen..de mooiste plaats voor z,on kachel is op de plaats waar de buitendeur zit.en ik weet ook niet of ze grote glasoppervlakken hebben.en het gewicht was ook een probleem.
Re: Hr kachel met convectie en straling
Geplaatst: 23 jan 2010, 14:57
door Pigion
Als je iets goeds wilt, moet je geen compromissen sluiten. Gewoon gaan voor goede stokerij.
Pigion
Re: Hr kachel met convectie en straling
Geplaatst: 24 jan 2010, 18:29
door Wout
Wij hebben 4 ramen van 130 x 90 cm en 2 van 60 x 60 cm met voorlopig nog gewoon thermopane.
De plaats van de achterdeur zou mooi zijn, maar dat is onze zuidkant en gezien wij zonnepanelen hebben kunnen wij, vanwege de schaduw, aan die kant geen schouw plaatsen.
Het gewicht word beperkt door de vloerverwarming en de isolatie die daaronder zit.
Een kruipruimte hebben wij niet.
Ik ga afspreken met iemand uit Mechelen en iemand uit Diest om eens te kijken wat een tegelkachel in ons geval zou kunnen betekenen.
Een werkt met roosters, convectie dus, en de andere gesloten.
Als het voorjaar in de lucht hangt zit een weekeindje Friesland er ook wel in.
Ik ben het met Pigeon eens, ineens goed.
Beter een droom die in het water valt dan één die een nachtmerrie wordt.
Wout
Re: Hr kachel met convectie en straling
Geplaatst: 24 jan 2010, 19:54
door gdelea
als je met convectie gaat werken krijg je een heel groot temperatuursverschil .het probleem is waarschijnlijk de keuken, wil je die warm stoken dan zal om de haard heen de temperatuur zo hoog oplopen ,dat je daar niet meer normaal kan zitten .natuurlijk is een tegelkachel qua straling ongeevenaard, alleen zou de haard een centrale plaats moeten innemen om met de relatief lage buitentemperatuur de boel op temperatuur te krijgen.dan krijg je een kachel van 3000+ kilo
Re: Hr kachel met convectie en straling
Geplaatst: 01 jun 2014, 17:46
door 0-energiezelfbouwer
Wout schreef:Pigion,
Ik ben langs enkele kachelwinkels in de buurt geweest en daar spraken ze van Ortner, Brunner of Olsberg, in combinatie met vuurstenen luchtkanelen en een buitenwand al dan niet met luchtroosters. Deze kachels zijn hol. Ik moet nog een afspraak maken om een deftige uitleg te krijgen.
Wout
Waar spreekt men van Olsberg want ik ben op zoek naar een verdeler plaatser van dit merk ?
thx