Hoi Ben, het vat op zich hoeft niet hoger maar de kookleiding zal omhoog moeten.
Ik zit met dezelfde situatie, ik verwarm mijn bufferwater ook door de spiralen in de buffer, deze hebben een bepaalde tegendruk en ondanks dat mijn kookleiding een meter of twee hoger zit circuleert hij ook(gedeeltelijk) over het vat.
In koude toestand was er geen probleem, maar door de pompdruk en thermosyphon werking bij een warme kachel was het net genoeg om richting het vat te gaan.
Wanneer je de zaak afsluit heb je geen open systeem meer.
De leiding dikker maken heeft ook geen enkel effect, het gaat puur om hoogte.
Voor 10 meter opvoerhoogte is 1 bar nodig dus wanneer je(tijdelijk) een accurate manometer op je kookleiding kunt zetten weet je hoeveel meter. Het zal waarschijnlijk om tienden gaan dus met een paar meter kun je er al zijn misschien.
Vervolgens kan de kookleiding met een bocht weer naar beneden tot net boven je vat, dan loopt eventueel kook-/condenswater weer terug je systeem in.
Jouw vat lijkt inderdaad verdacht veel op wat ik heb hangen
groeten Marc